Pether Römbo
Skattedagen på BDO – din chans att fördjupa din förståelse för årets mest avgörande skattehändelser och omtalade frågor.
Möt tretton av BDO:s ledande skatterådgivare som under sex korta webbinarium går igenom högaktuella skatteämnen som berör dig som företagare.
Varje webbinarium varar cirka 20 minuter och du har möjlighet att anpassa ditt deltagande efter dina preferenser. Välj de ämnen som intresserar dig mest eller se och lyssna till alla delar för en heltäckande förståelse.
BDO bjuder in till samtal om aktuella skattefrågor där vi bland annat fokuserar på uppdateringar inom moms och bolagsskatt, skatteutmaningar för utlandsanställda samt de omdebatterade 3:12-reglerna som rör fåmansföretag. Dessutom lyfter vi omvärldstrender och hållbarhetsagendan – allt med utgångspunkt i skatteårets möjligheter och utmaningar. Vi berör särskilt den från 2023 införda möjligheten att göra gränsöverskridande ombildning av ett svenskt aktiebolag till motsvarande inom annat EES-land, vilket är av stort intresse för personer som bedriver kapitalförvaltning i eget aktiebolag.
Oavsett om du arbetar på ett företaget som är ägarlett eller börsnoterat, med verksamhet i Sverige eller internationellt – Skattedagens program erbjuder skatterådgivning för alla företagsformer. Skattedagen sändes den 13 december 2024.
Pether Römbo
BDO Tax Leadership: An International Outlook
BDO Private Client Services: Nya möjligheter med gränsöverskridande ombildningar av bolag
ETS: 3:12-reglerna och aktuella domar – hur påverkas du som fåmansföretagare?
Corporate Income Tax: Nya ränteavdragsregler – vad betyder de för ditt företag?
VAT: Momsnyheter och framtidsspaning
GES: Global Mobility – vad gäller för dig med anställda i andra länder?
Vi behandlar dina personuppgifter i enlighet med vår integritetspolicy. Läs vår policy här.